Zmiana wspólnika w spółce komandytowej
 Oceń wpis
   

Zdarza się, że wspólnik spółki komandytowej (komplementariusz lub komandytariusz) chce zbyć swoje udziały na rzecz kogoś innego. Czy ta sytuacja jest zgodna z obowiązującym prawem? Co powinien zrobić taki wspólnik?

Kiedy możliwe jest zbycie udziałów w spółce?

  1. Jeżeli przewiduje to umowa

Spółki osobowe z zasady przewidują, że skład osobowy pozostać będzie niezmienny. W umowie jednak może zostać zawarty zapis upoważniający do zbycia udziałów. Najlepiej aby zostało to zapisane podczas zawierania umowy spółki komandytowej, aby później wspólnicy nie byli zobowiązania do dokonania zmian w umowie.

  1. Zgoda zainteresowanych zbyciem udziałów

Przeniesienie udziałów następuje pomiędzy zbywcą udziałów, a ich nabywcą. Ważne jest, aby obydwie strony dokonywały tej czynności dobrowolnie.

  1. Zgoda pozostałych wspólników

Zamiana wspólników musi zostać poparta przez pozostałych członków spółki.

Komentarze (0)
Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.
 Oceń wpis
   

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić ze względu na zmianę składu spółki, jej udziałowcy (wspólnicy) mogą wstępować do spółki z o.o. lub rezygnować z udziału, tym samym sprzedając udziały.

Zbycie udziałów może być związane z udziałami reprezentującymi kapitał zakładowy spółki zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka będąc w organizacji (nie mając wpisu do KRS) nie może dokonać obrotu udziałami. Obrót udziałami nie jest również możliwy w sytuacji, gdy jeszcze nie zarejestrowano podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. Przygotowanie umowy sprzedaży udziałów powinno być poprzedzone m.in. sprawdzeniem treści umowy spółki, czy zawarte w niej zapisy ograniczają lub nawet uniemożliwiają zbycie udziałów. Sprzedając udziały w spółce z o.o. należy zachować odpowiednią, wymaganą przepisami formę dokumentu formę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi. Po zawarciu umowy, na podstawie której dokonano zbycia udziałów, zbywca lub nabywca informuje spółkę o zmianie udziałowca. Zarząd spółki z o.o. po otrzymaniu informacji o zmianie udziałowca aktualizuje księgę udziałów oraz składa w KRS nową listę wspólników z liczbą oraz wartością udziałów. Warto wiedzieć, że osoby zainteresowane nabyciem całości udziałów w spółce z o.o., dokonują tzw. kupna spółki. 

Powrót na stronę główną

Komentarze (0)
Własna działalność gospodarcza
 Oceń wpis
   

A może warto zastanowić sie nad sprzedażą spółek, które oferują niektóre firmy? Sprawdź!

______________________________________

Prowadzenie działalności gospodarczej to bardzo złożony proces, który wymaga od przedsiębiorcy wykonywania różnych czynności w obrębie różnorodnych segmentów. Nie sposób koordynować wszystkich zadań, a ich nie wykonanie może niekorzystnie wpłynąć na działanie firmy. Pomoc wyspecjalizowanych podmiotów może okazać się bardzo pomocna. Przedsiębiorca będzie miał możliwość skupienia się na podstawowym segmencie prowadzonej działalności gospodarczej oraz opracowywaniu kolejnych rozwojowych inwestycji.


Jednym z bardzo ważnym segmentów działalności gospodarczej jest księgowość firmy, od której zależy prowadzenie prawidłowych rozliczeń z różnymi podmiotami. W przypadku bardziej rozbudowanego systemu księgowości przedsiębiorca ma także możliwość oceny prowadzonej działalności gospodarczej w przekroju majątkowym i finansowym. Prawidłowo prowadzony system księgowości jest dla przedsiębiorcy bogatym źródłem informacji.


Czasem warto zaufać ekspertom i wybrać rozwiązanie, które w dłużej perspektywie czasu przeniesie firmie same korzyści.

Komentarze (1)
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
O mnie
IN-NOVA.PL BIURO RACHUNKOWE
ZAUFAJ DOŚWIADCZENIU SPECJALISTÓW Z BIURA RACHUNKOWEGO IN-NOVA.PL I POWIERZ KSIĘGOWOŚĆ SWOJEJ FIRMY WE WŁAŚCIWE RĘCE!
1720 zł  - gotowa spółka z o.o. z KRS, NIP, REGON.
499 zł netto - rejestracja spółki z o.o. w 5 dni

 

Polecamy również spółki stażowe z 2012 i 2015 roku
Zainteresowanych naszą ofertą oraz wszystkich Tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat gotowych spółek zapraszamy do kontaktu.

TEL: 12 378 34 20
Pomagamy Klientom z całej Polski.
Najnowsze wpisy
2017-11-16 09:05 Ułatwienie pozyskania danych w KRS
2017-11-02 10:41 Kodeks Spółek Handlowych
2017-10-19 08:01 Spółdzielnia
2017-10-05 08:45 Agio
2017-10-03 08:55 Kapitał własny w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Najnowsze komentarze
2017-11-17 15:15
pieniadze:
Ułatwienie pozyskania danych w KRS
Świetnie, wiele osób sądże, że "harytatywnie" zajmie się weryfikacją firm sąsiadów ;)
2017-10-06 08:49
Kamil2366:
Co musi zawierać umowa spółki z o.o.?
Jeden wpis, a tyleee informacji, super :)
2017-07-17 13:19
anonim25896:
Zmiana w umowie spółki z o.o.
Jeśli ktoś nie wie czym jest akt notarialny, to można poczytać tutaj :[...]