Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?
 Oceń wpis
   
Decydując się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy zdać sobie sprawę z tego, że wiąże się to szeregiem różnych opłat.
Pierwszą z nich jest opłata notarialna za sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego. Jej wysokość zależy przede wszystkim od kapitału zakładowego. Przedsiębiorcy wnoszący bardzo wysoki wkład mogą pocieszyć się maksymalnymi stawkami wprowadzonymi przez Ministra Sprawiedliwości. 
Kolejna opłata związana jest ze sporządzeniem odpisów. Wynosi ona 6 zł za każdą rozpoczętą stronę netto. Dalszy ciąg kosztów wiąże się ze złożeniem wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (500 zł) oraz ogłoszeniem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł).   
Następną opłatą jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość to 0,5% kapitału zakładowego pomniejszonego o koszt stworzenia umowy spółki, wpis do KRS oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym. Następny krok stanowi potwierdzenie podpisów członków zarządu (20 zł za podpis).
 
 
Komentarze (0)
Zmiana umowy spółki z o.o. - ochrona wspólników
 Oceń wpis
   
Podczas funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć miejsce sytuacja, w której niezbędna będzie zmiana jej umowy założycielskiej. Akt ten kształtuje stosunki pomiędzy spółką, a jej wspólnikami, ale także określa ich pozycję w przedsiębiorstwie. Aby doprowadzić do zmiany w umowie spółki konieczne jest zatwierdzenie jej  2/3 głosów, w przypadku zmiany działalności spółki wymaga się już 3/4  głosów.


Zmiany w umowie spółki mogą w większym bądź mniejszym stopniu odbijać się także na wspólnikach, zarówno korzystnie jak i niekorzystnie np. pogarszając ich pozycję w hierarchii.

Kodeks spółek handlowych w takim przypadku przewiduje ochronę osoby wspólnika.  Tak więc jeżeli zmiany w umowie mają dotyczyć obciążenia wspólnika nowymi obowiązkami wówczas dla zatwierdzenia zmian niezbędna będzie jego zgoda. Podobnie jest jeżeli zmiany dotyczą pogorszenia pozycji wspólnika w spółce. Co więcej, kodeks spółek handlowych zabrania całkowitego odebrania głosu wspólnikowi. Możliwe jest wyłącznie zmniejszenie liczby głosów mu przypadających jeżeli wyrazi na to zgodę.

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej oficjalnej stronie.

 
 
 
Komentarze (0)
Likwidacja, a wypowiedzenie umowy o pracę
 Oceń wpis
   

Przedsiębiorcy, których działalność przechodzi w stan likwidacji zmuszeni są do zerwania umowy o pracę pomiędzy nimi, a ich pracownikami. Zakończenie stosunków pracy z przyczyn likwidacyjnych powinno zostać dokonane w dniu otwarcia likwidacji pracodawcy. Wcześniejsze czynności z tego tytułu są nieuzasadnione i nieprawidłowe z punktu widzenia prawa. 

Podczas zwolnień do każdego z pracowników należy zastosować odpowiedni ustawowo okres wypowiedzenia. W przypadku likwidacji warunkowo może on zostać skrócony z maksymalnych trzech miesięcy do jednego miesiąca. Będzie się to wiązało natomiast z koniecznością wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia związanego z pozostałą częścią wynagrodzenia.

Mimo iż Kodeks pracy zawiera przepisy, które w przypadku zwolnień obejmują szczególną opieką pracowników w wieku przedemerytalnym, kobiety w ciąży oraz osoby przebywające na urlopach związanych z rodzicielstwem, to likwidacja firmy uprawnia pracodawcę do zerwania z nimi umowy.


 


Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
O mnie
IN-NOVA.PL BIURO RACHUNKOWE
ZAUFAJ DOŚWIADCZENIU SPECJALISTÓW Z BIURA RACHUNKOWEGO IN-NOVA.PL I POWIERZ KSIĘGOWOŚĆ SWOJEJ FIRMY WE WŁAŚCIWE RĘCE!
1720 zł  - gotowa spółka z o.o. z KRS, NIP, REGON.
499 zł netto - rejestracja spółki z o.o. w 5 dni

 

Polecamy również spółki stażowe z 2012 i 2015 roku
Zainteresowanych naszą ofertą oraz wszystkich Tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat gotowych spółek zapraszamy do kontaktu.

TEL: 12 378 34 20
Pomagamy Klientom z całej Polski.
Najnowsze wpisy
2017-11-16 09:05 Ułatwienie pozyskania danych w KRS
2017-11-02 10:41 Kodeks Spółek Handlowych
2017-10-19 08:01 Spółdzielnia
2017-10-05 08:45 Agio
2017-10-03 08:55 Kapitał własny w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Najnowsze komentarze
2017-11-17 15:15
pieniadze:
Ułatwienie pozyskania danych w KRS
Świetnie, wiele osób sądże, że "harytatywnie" zajmie się weryfikacją firm sąsiadów ;)
2017-10-06 08:49
Kamil2366:
Co musi zawierać umowa spółki z o.o.?
Jeden wpis, a tyleee informacji, super :)
2017-07-17 13:19
anonim25896:
Zmiana w umowie spółki z o.o.
Jeśli ktoś nie wie czym jest akt notarialny, to można poczytać tutaj :[...]