Spółka z o.o. komandytowa
 Oceń wpis
   

   Spółka z o.o. komandytowa to nietypowa spółka. Nie wyróżnia się jej w Kodeksie Spółek Handlowych, lecz jest jak najbardziej możliwa do założenia. Powstaje bowiem w wyniku połączenia spółki z o.o. z komandytową. Dzięki takiemu zabiegowi można zyskać wiele.

Dla przedsiębiorcy prowadzącego taką spółkę ogromną korzyścią jest w pełni ograniczona odpowiedzialność majątkowa oraz zmniejszenie zobowiązania podatkowego (ograniczenie podwójnego opodatkowania).

Spółka z o.o. komandytowa powstaje poprzez utworzenie dwóch spółek - z o.o. i komandytowej. Udziałowcami spółki z o.o. stają się osoby fizyczne, które są jednocześnie komandytariuszami spółki komandytowej. Jednak spółka z o.o. jako osoba prawna zostaje ustanowiona komplementariuszem spółki komandytowej. Prowadzi więc jej działalność i odpowiada w pełni za jej zobowiązania. Jednak wspólnicy spółki z o.o. nie mają się czym martwić. Ich odpowiedzialność również jej ograniczona więc można w pełni bezpiecznie prowadzić interesy, nie płacą podwójnego podatku od zysku spółki.  

Podwójnego opodatkowania w spółach z o.o. można unikać na różne sposoby. Jednak najbardziej uniwersalnym i przynoszącym najlepsze rezultaty jest utworzenie spółki z o.o. komandytowej. Wszystkich zainteresowanych taką formą spółki zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. 

Komentarze (0)
Spółka komandytowa
 Oceń wpis
   

Tytułowa spółka jest spółką osobową, której głównym celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną nazwą, gdzie za zobowiązania spółki wobec swoich wierzycieli w sposób nieograniczony odpowiada co najmniej jeden wspólnik nazywany komplementariuszem, natomiast odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Prócz spółki komandytowej, do spółek osobowych zalicza się również spółki jawne, spółki partnerskie, jak również spółki komandytowo-akcyjne. Spółka komandytowa należy do podmiotów, które nie posiadają osobowości prawnej, aczkolwiek Kodeks Spółek Handlowych przyznał jej tzw. podmiotowość prawną. Wiążę się z tym to, iż spółka w swoim imieniu może nabywać prawa, nieruchomości, prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Spółka komandytowa prowadzi działalność pod własną firmą (nazwą). Nazwa ta powinna zawierać nazwisko (lub nazwę) przynajmniej jednego komplementariusza + dodatkowe oznaczenie spółka komandytowa. W spółce komandytowej funkcjonują dwie kategorie wspólników, a mianowicie komplementariusze oraz komandytariusze. Jak się okazuje komplementariusz jest wspólnikiem tzw. aktywnym, co oznacza, że prowadzi sprawy spółki oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Jego czynne uczestniczenie w kierowaniu spółką połączone zostało z przypisaniem mu nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Komplementariusz za wszelkie zobowiązania spółki odpowiada całym swoim majątkiem. Olbrzymia wadą jest to, iż jego odpowiedzialność jest subsydiarna, a więc wierzyciel może prowadzić egzekucję nawet z jego prywatnego majątku. Z kolei komandytariusz jako wspólnik pasywny nie prowadzi spraw spółki ani nawet nie reprezentuje jej. Jego pasywny udział przyczynił się do przyznania mu ograniczonej odpowiedzialności za powstałe zobowiązania.

Spółka komandytowa powstaje w momencie dokonania wpisu do rejestru , co w każdym przypadku musi zostać poprzedzone zawarciem umowy spółki w formie aktu notarialnego. Spółka ta podlega wpisowi do tzw. rejestru przedsiębiorców, który stanowi jedną z trzech części Krajowego Rejestru Sądowego. Wpis spółki do tego rejestru jest obowiązkowy. Ustanie spółki komandytowej następuje z momentem wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców, które musi zostać poprzedzone etapem przeprowadzenia likwidacji.

Tak jak wszystkie spółki osobowe, tak również spółki komandytowe nie są podatnikami podatku dochodowego. Natomiast podatnikami tego podatku są już wspólnicy spółki komandytowej, których przychody określa się proporcjonalnie do posiadanego przez niego prawa do udziału w zysku. * Warto pamiętać, iż spółki komandytowe są podatnikami podatku od towarów i usług, jak również podatku akcyzowego.

 

Komentarze (0)
O mnie
IN-NOVA.PL BIURO RACHUNKOWE
ZAUFAJ DOŚWIADCZENIU SPECJALISTÓW Z BIURA RACHUNKOWEGO IN-NOVA.PL I POWIERZ KSIĘGOWOŚĆ SWOJEJ FIRMY WE WŁAŚCIWE RĘCE!
1720 zł  - gotowa spółka z o.o. z KRS, NIP, REGON.
499 zł netto - rejestracja spółki z o.o. w 5 dni

 

Polecamy również spółki stażowe z 2012 i 2015 roku
Zainteresowanych naszą ofertą oraz wszystkich Tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat gotowych spółek zapraszamy do kontaktu.

TEL: 12 378 34 20
Pomagamy Klientom z całej Polski.
Najnowsze wpisy
2017-11-16 09:05 Ułatwienie pozyskania danych w KRS
2017-11-02 10:41 Kodeks Spółek Handlowych
2017-10-19 08:01 Spółdzielnia
2017-10-05 08:45 Agio
2017-10-03 08:55 Kapitał własny w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Najnowsze komentarze
2017-11-17 15:15
pieniadze:
Ułatwienie pozyskania danych w KRS
Świetnie, wiele osób sądże, że "harytatywnie" zajmie się weryfikacją firm sąsiadów ;)
2017-10-06 08:49
Kamil2366:
Co musi zawierać umowa spółki z o.o.?
Jeden wpis, a tyleee informacji, super :)
2017-07-17 13:19
anonim25896:
Zmiana w umowie spółki z o.o.
Jeśli ktoś nie wie czym jest akt notarialny, to można poczytać tutaj :[...]