Umowa spółki z o.o.
 Oceń wpis
   


Najważniejszym dokumentem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej umowa. Podpisują ją wspólnicy w momencie zakładania firmy. Musi ona zawierać wskazane przez Kodeks Spółek Handlowych obowiązkowe elementy:

1. Firma i siedziba spółki.

Nazwa firmy może być dowolna, musi jednak posiadać dopisek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka z o.o., sp. z o.o..

Siedziba nie może znajdować się poza granicami Polski. Siedzibą mysi być miejscowość, w której znajduje się siedziba zarządu.

2. Przedmiot działalności spółki.

Przedmiot działalności gospodarczej pozwala określić w jakim celu została ona powołana.

3. Wielkość kapitału zakładowego.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością minimalny kapitał zakładowy wynosi pięć tysięcy złotych. W umowie podaje się wartość kapitału na dzień zawierania umowy.

4. Informacja na temat tego czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział.

W umowie należy wskazać liczbę i wartość nominalną udziałów posiadanych przez poszczególnych wspólników. Wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych.

5. Liczba i nominalna wartości udziałów objętych przez poszczególnych wspólników w momencie zakładania spółki.


Należy uwzględnić stosunek posiadanych udziałów.

6. Czas trwania spółki (jeśli jest oznaczony).


Czas ba haju spółka została zawarta.

Są to podstawowe elementy, umowa może być jednak tworzona przez udziałowców w dowolny sposób, mają więc oni możliwość uwzględnienia w niej. 

 

Komentarze (0)
Jednoosobowa spółka z o.o.
 Oceń wpis
   

przedsiebiorca
Spółka z o.o. pomimo iż, jak sugeruje sama nazwa, kojarzy się z firmą wieloosobową, może także posiadać tylko jednego właściciela. Jest to rozwiązanie z, którego decyduje się korzystać coraz większa liczba przedsiębiorców, ponieważ zapewnia swobodę działania oraz pełną i samodzielną kontrolę nad całą firmą.

Jednoosobową spółkę z o.o może założyć niemal każdy, osoba prawna, fizyczna czy spółka jawna. Prawa tego nie ma tylko i wyłącznie inna jednoosobowa spółka z o.o.

Rejestracja tego podmiotu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami ani formalnościami. Przebiega ona niemalże w taki sam sposób co proces zakładania spółki posiadającej kilku udziałowców. Muszą zostać wniesione te same opłaty, należy złożyć wnioski w tych samych urzędach itd. Różnica polega jednak na tym, że zamiast umowy spółki sporządza się akt notarialny, o bardzo zbliżonej treści. Musi on, podobnie jak umowa, zawierać informacje na temat nazwy i siedziby, przedmiotu działalności, wysokości kapitału i czasu trwania. Muszą się w nim jednak znaleźć informację o tym iż jeden wspólnik posiada sto procent udziałów oraz o ich wartości nominalnej.

Negatywnym aspektem tego podmiotu, jest fakt, iż decydując się na jego prowadzenie konieczne jest odprowadzanie składek na ubezpieczania zdrowotne i społeczne, czego można uniknąć otwierając spółkę wieloosobową.

Komentarze (0)
Księgowość spółki z o.o.
 Oceń wpis
   

ksiegowoscPrzedsiębiorcy decydujący się na podjęcie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie mogą zapominać, że obowiązkową księgowością dla tego typu podmiotów jest księgowość pełna. Obowiązek jej prowadzenia posiadają wszystkie podmioty, które posiadają wyodrębniony i osobno zarządzany majątek, zatem więc i spółki z o.o. 

Pełna księgowość to niezwykle precyzyjny i system ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych.
Pomimo iż jest to niezwykle skomplikowana i złożona metoda prowadzenie księgowości posiada ona także zalety i niesie za sobą wile korzyści. Jest ona doskonałym narzędziem pozwalającym analizować sytuację finansową przedsiębiorstwa i sprawować nad nim pełną kontrolę. Daje ona zatem możliwość o wiele bardziej efektywnego zarządzania. Jest ona przydana dla podmiotów generujących duże zyski i prowadzących wielopłaszczyznową działalność, dla małych firm stanowi raczej utrudnienie, przede wszystkim ze względu na koszty prowadzenia. Zazwyczaj do jej prowadzenia konieczne jest zatrudnienie księgowej bądź nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym.

Wszelka dokumentacja, wszystkie raporty, pisma czy deklaracje muszą być sporządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z Ustawy o rachunkowości i w odpowiednich terminach. Do ich tworzenia konieczne jest posiadanie wiedzy z dziedziny rachunkowości oraz doświadczenia w tym zakresie. 

Komentarze (0)
O mnie
IN-NOVA.PL BIURO RACHUNKOWE
ZAUFAJ DOŚWIADCZENIU SPECJALISTÓW Z BIURA RACHUNKOWEGO IN-NOVA.PL I POWIERZ KSIĘGOWOŚĆ SWOJEJ FIRMY WE WŁAŚCIWE RĘCE!
1720 zł  - gotowa spółka z o.o. z KRS, NIP, REGON.
499 zł netto - rejestracja spółki z o.o. w 5 dni

 

Polecamy również spółki stażowe z 2012 i 2015 roku
Zainteresowanych naszą ofertą oraz wszystkich Tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat gotowych spółek zapraszamy do kontaktu.

TEL: 12 378 34 20
Pomagamy Klientom z całej Polski.
Najnowsze wpisy
2017-11-16 09:05 Ułatwienie pozyskania danych w KRS
2017-11-02 10:41 Kodeks Spółek Handlowych
2017-10-19 08:01 Spółdzielnia
2017-10-05 08:45 Agio
2017-10-03 08:55 Kapitał własny w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Najnowsze komentarze
2017-11-17 15:15
pieniadze:
Ułatwienie pozyskania danych w KRS
Świetnie, wiele osób sądże, że "harytatywnie" zajmie się weryfikacją firm sąsiadów ;)
2017-10-06 08:49
Kamil2366:
Co musi zawierać umowa spółki z o.o.?
Jeden wpis, a tyleee informacji, super :)
2017-07-17 13:19
anonim25896:
Zmiana w umowie spółki z o.o.
Jeśli ktoś nie wie czym jest akt notarialny, to można poczytać tutaj :[...]